Otevřené muzeum v Paříži na Valentýna i v době kovidu? Zahrada MUSÉE RODIN

Aktuality
le-baiser-rodin
11.02.2021

Rodinovo muzeum 

Kousek od zlaté kupole Invalidovny je muzeum založené v roce 1919, dva roky po Rodinově smrti.

Výstavu vnitřních prostor v paláci Biron si letos zatím musíte nechat ujít, tudíž i nejznámější sochu autora – Polibek. Tento kus mramoru byl vytvořený pro světovou výstavu 1889 (stejně jako Eiffelova věž) a skrývá příběh z Božské komedie. Stejně jako většina děl v zahradě muzea. Jaký příběh vypráví toto běloskvoucí sousoší? Tragický.

Krásná Francesca je otcem určena ke sňatku s Giovannim, aby tak obě rodiny vyřešily vzájemné sváry. Ta se ale zamiluje do Paola, mladšího bratra svého manžela. Bohužel, jejich vztah je prozrazen a potrestán smrtí milenců.  Valentýnský polibek  to tedy tak úplně není.

Co naštěstí zůstává otevřeno (za 6 Eur a zdarma pro děti a studenty do 26 let) je zahrada muzea. Rodinova díla jsou tu zasazena do krásné scenérie parku. Nemusíte okřikovat děti, které se na volném prostranství proběhnou, a vy v klidu oceníte Rodinovy sochy a sousoší.

Socha Myslitele, kterou znáte z filmu Půlnoc v Paříži, kde o ní přesvědčivě vyprávěla Carla Bruni.

Sousoší Měšťanů z Calais či Brány do pekla pak opět poukazují na Rodinovu inspiraci Dantovou Božskou komedií.

Valentýnská návštěva parku nahrává zamilovaným, neboť, ač to možná zní bizarně, vystavované sochy jsou překrásné, svými tvary a proporcemi lákají k pohlazení a jsou jedním slovem sexy. Ano, i kámen, mramor a bronz dokážou rozehrát vaše erotické představy.

Paradoxní je, že ač nejvěhlasnější sochař své doby, talent Augusta Rodina nebyl zpočátku oceňován. Třikrát ho nepřijali na Akademii umění, a jeho návrhy veřejných zakázek byly přijímány s rozpaky a kritikou či pozdvižením. V dílech se inspiroval antikou, láska ke starým mistrům, jako byl Michelangelo, je všudypřítomná.

Do značné míry je krása jeho děl, kdy byl zpočátku konkurenty podezříván z odlévání soch ze skutečných živých modelů, ovlivněna jeho soukromým životem.

Množství milenek. Desetiletý bouřlivý vztah s mladou sochařkou Camille Claudel, kterou potkal již jako uznávaný umělec v jejích 19 letech. Vztah s modelkou Rose Beuret, která mu dala syna a již si vzal na sklonku jejího i svého života. To všechno je Rodin.

Příběh sochařky Camille Claudel je další samostatnou dramatickou kapitolou Rodinova života, doporučuji i film. Přesvědčíte se, že umělkyně dosáhla kvalit svého učitele, nicméně psychická nemoc ji odsoudila strávit posledních 30 let života v ústavu bez možnosti tvořit.

Sochy Augusta Rodina vypráví své příběhy v srdci Paříže i za kovidu.

Přečtěte si další články

dveře
Do třetice všeho dobrého, pokud přežijete to zlé
05.04.2021
sek
Placeno šekem? Ne, není to apríl !
01.04.2021
Obklad
Fáze druhá – pláču nad rozbitým plánem
25.03.2021
Petra Trnková

Jmenuji se Petra a Jsem Váš osobní československý průvodce Paříží. Lokál. Ukážu vám Paříž tak, že se stane Vaší láskou a budete se tu cíti jako doma. Stejně jako já.