My polena přikládáme do krbu, Francouzi je konzumují na vánočním stole.

Aktuality
poleno buche de noel
15.12.2020

Lucie, noci upije a dne nepřidá. Je ale znamením, že se blíží zimní slunovrat, často spojený s pohanskými tradicemi, jež později ve středověku převzalo křesťanství.

U nás na vánoce pečeme cukroví, což Pařížané neznají. Tato tradice se drží v Alsasku a je dána blízkostí sousedního Německa, takže si dáte jak perníčky, tak třeba linecké.

Na francouzském vánočním stole se ovšem na závěr jako moučník objevuje roláda, pečená, někdy i mražená zmrzlina, které se říká poleno.

La bûche de Noël – vánoční poleno, bývalo pořádné poleno či kmen stromu, který měl ozářit a ohřát nejdelší noci roku kolem zimního slunovratu. Poleno se též rituálně „posvěcovalo“ vínem, aby napřesrok byla dobrá sklizeň, solí, aby odehnala čarodějnice a zlé duchy či vonnými oleji. Kolem ohně se scházela široká rodina i se služebnictvem, jeho symbolem bylo stmelení rodiny či modlitba.

V současné podobě se sladké poleno objevilo až v 19. století a popularitu získalo po válce.

Jak na poleno? Na základ z těsta se dá máslový krém, kávový, čokoládový, vanilkový či kaštanový a zaroluje se do formy rolády. U dětí je velmi oblíbené poleno zmrzlé, příchutím a tvořivosti se meze nekladou.

 

Koupit můžete poleno velké pro všechny, jsou-li vaše chutě odlišné, zvolit můžete pro každého jedno malé polínko. Tak to děláme my a ochutnáme tak různé varianty. Letos to bylo vanilkové s jablky a hruškami, červené s lesními plody, čokoládové se zlatou pilkou a královsky čokoládové.

 

Chutí jako lidí je bezpočet, hlavní je se sejít u jednoho stolu, ať už nad cukrovím, perníčky anebo polenem.

 

Letos to bude trochu komplikované, tak si na své blízké tu ve Francii vzpomeňte nad polenem. Oni udělají totéž nad rohlíčky a lineckým.

Přečtěte si další články

le-baiser-rodin
Venku i uvnitř. To je Rodinovo muzeum v Paříži. Na Valentýna vás sem naláká POLIBEK.
09.02.2022
crepe
Hromnice? Ve Francii palačinkový mejdan
01.02.2022
eros psyche
Může být socha sexy? Se mnou ano !
11.01.2022
Petra Trnková

Jmenuji se Petra a Jsem Váš osobní československý průvodce Paříží. Lokál. Ukážu vám Paříž tak, že se stane Vaší láskou a budete se tu cíti jako doma. Stejně jako já.