Venku i uvnitř. To je Rodinovo muzeum v Paříži. Na Valentýna vás sem naláká POLIBEK.

Aktuality
le-baiser-rodin
09.02.2022

Rodinovo muzeum 

Kousek od zlaté kupole Invalidovny je muzeum založené v roce 1919, dva roky po Rodinově smrti.

Výstava vnitřních prostor v paláci Biron láká na nejznámější sochu autora – Polibek. Tento kus mramoru byl vytvořený pro světovou výstavu 1889 (stejně jako Eiffelova věž) a skrývá příběh z Božské komedie. Stejně jako většina děl v zahradě muzea. Jaký příběh vypráví toto běloskvoucí sousoší? Vášnivý. Emotivní. Tragický.

Jak to bylo, pohádko?

Krásná Francesca je otcem předurčena ke sňatku s Giovannim, aby tak obě rodiny vyřešily vzájemné sváry. Dívka se ale zamiluje do Paola, mladšího bratra svého manžela. Bohužel, jejich vztah je prozrazen a potrestán smrtí milenců.

Valentýnský polibek  to tedy tak úplně není.

Když vysvitne slunce, projěte i zahradu muzea. Rodinova díla jsou tu zasazena do krásné scenérie parku. Nemusíte okřikovat děti, které se na volném prostranství proběhnou, a vy v klidu oceníte Rodinovy sochy a sousoší.

Socha Myslitele, kterou znáte z filmu Půlnoc v Paříži, kde o ní přesvědčivě vyprávěla Carla Bruni.

Sousoší Měšťanů z Calais či Brány do pekla pak opět poukazují na Rodinovu inspiraci Dantovou Božskou komedií.

Valentýnská návštěva parku nahrává zamilovaným, neboť, ač to možná zní bizarně, vystavované sochy jsou překrásné, svými tvary a proporcemi lákají k pohlazení a jsou jedním slovem sexy.

Ano, i kámen, mramor a bronz dokážou rozehrát vaše erotické představy.

Paradoxní je, že ač nejvěhlasnější sochař své doby, talent Augusta Rodina nebyl zpočátku oceňován. Třikrát ho nepřijali na Akademii umění, a jeho návrhy veřejných zakázek byly přijímány s rozpaky a kritikou či pozdvižením. V dílech se inspiroval antikou, láska ke starým mistrům, jako byl Michelangelo, je všudypřítomná.

Do značné míry je krása jeho děl, kdy byl zpočátku konkurenty podezříván z odlévání soch ze skutečných živých modelů, ovlivněna jeho soukromým životem.

Množství milenek. Desetiletý bouřlivý vztah s mladou sochařkou Camille Claudel, kterou potkal již jako uznávaný umělec v jejích 19 letech. Vztah s modelkou Rose Beuret, která mu dala syna, a již si vzal na sklonku jejího i svého života. To všechno je Rodin.

Příběh sochařky Camille Claudel je další samostatnou dramatickou kapitolou Rodinova života, doporučuji i film. Přesvědčíte se, že umělkyně dosáhla kvalit svého učitele, nicméně psychická nemoc ji odsoudila strávit posledních 30 let života v ústavu bez možnosti tvořit.

Sochy Augusta Rodina vypráví své příběhy v srdci Paříže.

Přečtěte si další články

crepe
Hromnice? Ve Francii palačinkový mejdan
01.02.2022
eros psyche
Může být socha sexy? Se mnou ano !
11.01.2022
tříkrálová
Tříkrálový koláč a jeho tradice ve Francii
04.01.2022
Petra Trnková

Jmenuji se Petra a Jsem Váš osobní československý průvodce Paříží. Lokál. Ukážu vám Paříž tak, že se stane Vaší láskou a budete se tu cíti jako doma. Stejně jako já.